Ski Vysočina

Taurská cyklostezka

Rubrika Cyklistické výlety - aktuální nabídky,   Vydáno 10. 07. 2008,   Přečteno 10421x 

Tauernradweg (Taurská cyklostezka)

-vzdálenost z Jihlavy na start: 510km

-vzdálenost do Jihlavy z cíle: 350km 

-denní dávky: 60-70km

-výškové převýšení: 660m 

-celková distance: 300km

-ubytování: 5x kemping

-6-ti denní výlet (5 dní na kole)

-cena pro rok 2012: 3.600,-  (doprava, 5x ubytování, mapy)

-cena při plném využití kapacity (8 osob)

-v ceně není zahrnuta strava a pojištění

       VARIANTA 5 DNÍ        

 1. den <<  odjezd  >>

V 13:00 naložení bicyklů a všech zavazadel do připraveného mikrobusu v místě Vašeho bydliště nebo po dohodě. Rychlejší varianta je naložení na jednom místě s předstihem, poté už jen přisednou všichni účastníci na domluvených místech. Pro přepravu osob používáme klimatizovaný mikrobus VW Crafter 8+1. Pro zkrácení času je k dispozici TV-VIDEO-DVD pro sledování filmů či fotografií, možno i z Vašeho archivu. Předpokládaný odjezd v 14:00 směr Č.Budějovice - Linz - Salzburg - Kaprun. Cesta je dlouhá 460km, doba strávená na cestě asi 6 hodin včetně přestávek. Stálá místa pro každého po celou cestu nejsou pevně stanovena. Jelikož se jedná o variantu „kemping“, nezbude Vám po příjezdu nic jiného, než si připravit bydlení. Z domova již určitě budete mít stavbu stanu natrénovanou. V tomto kempu strávíte následující čtyři noci. Navečer posezení u skleničky, volná zábava. 

2. den <<  Krimml - Mittersill - Uttendorf - Kaprun (60km)  >>

8:00 budíček. Výhodou Taurské cyklostezky je skutečnost, že nemusíte každé ráno balit stany, protože rovnou čtyři noci strávíte pouze v jednom kempu. Po vydatné snídani se ještě přesunete mikrobusem ke Krimmelským vodopádům, kde začíná i tato cyklostezka. Krimmelské vodopády jsou největší ve střední Evropě. Řeka Krimmler Ache zde spadá ve třech kaskádách do hloubky 400metrů. V dávných dobách tudy putovaly obchodní karavany ze severu na jih do Benátek, někdejšího centra světového obchodu. Prohlídka vodopádů zabere minimálně 4 hodiny, musíte počítat s výškovým převýšením 400m, které překonáte po upravovanné výhlídkové trase. Po prohlídce nebude jiné možnosti než osedlat své jednostopé oře a cestu zpět zdolat za pomocí vlastní síly. Za vesničkou Krimml se napojíte na cyklostezku u stanice pinzgauské úzkokolejky. Vjedete do údolí řeky Salzach a dál pokračujete klidnou a tichou krajinou pod třítisícovými vrcholky Vysokých Taur. Cestou můžete ještě navštívit jediné naleziště smaragdů v Evropě – Habachtal. V odpoledních hodinách příjezd zpět do kempingu, volný program.

3. den <<  Kaprun - Grossgloeckner - přehrady (20-86km)  >>

9:00 start druhé etapy. Snídaně v toto ráno bude velice důležitá, hlavně pro ty, kteří si troufnou zdolat krále všech rakouských kopců, alpský průsmyk Grossgloeckner Hochalpenstrasse. Placená vysokohorská silnice spojuje Fusch (813m n.m.) na severní straně hlavního alpského hřebene s Heiligenblutem (1288m n.m.)  na straně jižní. Ve svém nejvyšším bodě prochází krátkým tunelem v místě zvaném Hochtor (2.504m n.m.). V oblasti Guttal (1.860m n.m.) vede z hlavní silnice odbočka k vyhlídce Kaiser Franz Josef Höhe (2.369m n.m.). Zde jsou velká parkoviště a jsou osud krásné výhledy na nejvyšší horu Rakouska Grossgloeckner (3.798m n.m.) a ledovec Pasterzenkees. Další odbočka vede na parkoviště u Edelweißspitze (2.571m n.m.). Cyklisté mýto neplatí, poplatek za vjezd mikrobusem je 28EUR. Před vlastní jízdou je třeba zkontrolovat technický stav bicyklu, obzvláště duše a brzdy. Při zdolání je taktéž nutnost počítat se zvýšeným provozem, především motocyklů. Celkové výškové převýšení je přibližně 1700m, vzdálenost z Kapunu na vrchol přibližně 33km, z toho 13km ostrého stoupání. Po tomto utrpení zakončeném luxusním sjezdem je ještě možnost prohlídky přehradních nádrží, které se nacházejí na jižním konci údolí Kapruner Tal. Vodní dílo se skládá ze dvou nádrží, spodní nádrž Wasserfalboden je v nadmořské výšce 1672m a její přehradní hráz je vysoká 120m s délku koruny 375m. Horní přehradní nádrž Mooserboden je v nadmořské výšce 2036m a má dvě přehradní hráze. V této nádrži je při hladině ve výšce 2036m objem vody 86.6 milionu m3 vody. Přehrady byly vystavěny během 2. světové války a pracovalo na nich nespočet nuceně nasazených čechů a slováků. Trasu lze absolvovat pouze místním autobusem tam i zpět, nebo pouze tam a cestu zpět dojít jak se říká po svých (cca 2,5h.). Lístek stojí 17EUR zpáteční, nebo 10EUR jednosměrný. Přiblížení do areálu lze absolvovat na kole nebo mikrobusem, vzdálenost od kempu približně 10km. Trasa vede i okolo již bývalé kaprunské lanovky, kterou v roce 2000 nadobrou uzavřel požár, při kterém zahynulo 155 lidí. V odpoledních hodinách volný program, možnost návštěvy místního bazénu.  

4. den <<  Kaprun - Maishofen - Saalfelden - Lofer (70km)  >>

10:00 start etapy. Západní větev začíná u Zell am See, cesta vede širokým údolím podél řeky Saalach po málo frekventovaných cestách a stezkách. Na trase můžete navštívit známé středisko klasického lyžování Saalfelden, kde můžete navštívit letní bobovou dráhu. Také zde můžete spatřit impozantní horský hřeben v čele s Hochkönigem (2.941m n.m.). Ze Saalfeldenu vede krásná cesta pro cyklisty, která vede až do Salzburgu. Poblíž Weissbachu si můžete prohlédnout soutěsku Seisenbergklamm nebo jeskyně Lamprechtshöhle. U města Lofer se nachází jeskyně Lambrech, které jsou s délkou 35km největší v Evropě. Budete zde projíždět nádhernými soutěskami podél řeky, poté překročíte hranice a dostanete se do berchtesgadeského výběžku Bavorska a budete si moci prohlédnout vyhlášené německé lázeňské středisko Bad Reichenhall. Zde již bude na vás čekat mikrobus, který vás a Vaše bicykly převeze zpět do základního tábora. Odpoledne odpočinek, volný program. 

5. den <<  Kaprun - Sankt Johan - Bischofshofen (60km)  >>

10:00 start etapy. Tento úsek vede skrz "Unterpinzgau" (spodní Pinzgau) a Pongau. Kolem Salzachu je všechno zelené. Na jihu spatříte vrcholky hor, které ještě patří Taurům. První část trasy vede po klidné části nad úrovní řeky Salzach. Od Taxenbachu je méně místa pro cyklostezky, proto z části vede také trasa po spolkové silnici a později už po starších a klidnějších spolkových silnicích. Po krátkém odbočení do vyšších poloh pak pokračuje trasa od Schwarzachu již opět podél břehu Salzachu. Než ale toto vše chcete spatřit na vlastní oči, musíte nejprve zabalit stany a veškeré vybavení, jelikož to byla poslední noc strávená v tomto kempu. Prvním místem, které by jste rozhodně měli navštívit, je projížďka okolo jezera Zeller See. Popis další trasy je popisován již výše. Na další zastávce, kterou by jste rozhodně neměli vynechat, můžete navštívit soutěsku Lichtensteinklamm. Je to jedna z nejkrásnějších, ale také jedna z nejhlubších roklí s divokou vodou v celých Alpách. Burácející vodopády s hrozivě se valícími masami vody vyhloubily postupně v průběhu tisíciletí tuto hlubokou soutěsku. Její kamenné stěny jsou místy tak blízko u sebe a jsou tak vysoké, že, podíváte-li se nahoru, uvidíte proužek nebe, který vám bude připadat jako úzká modrá stužka. Tento úchvatný přírodní fenomén si určitě zasluhuje vaši návštěvu. V odpoledních hodinách příjezd do kempu v Pfaffwerfenu nedaleko Bischofshofenu, volný program (např. prohlídka skokanských můstků).

6. den <<  Eisriesenwelt - Salzburg - odjezd  (60km+350km)  >>

10:00 start poslední etapy. Hned v úvodu na Vás čeká možnost prohlídky komlexu jeskyní a chodeb v dosud největší známé ledovcové jeskyni na světě (20.000m2 ledové plochy), neboli Eisreisenwelt. Tento 42km dlouhý jeskynní systém, který objevil v roce 1879 jeden známý salcburský přírodovědec, je možné navštívit v období od 1.května zhruba do 26.října. Prohlídky se konají denně mezi 9.30 a 16.30 hod. K výzbroji bezpodmínečně patří pevná obuv a teplé oblečení. Je rovněž třeba počítat s tím, že prohlídka potrvá až 4 hodiny. Jeskyně se nacházejí v nadmořské výšce 1400 až 2000metrů. Vzhledem k silnému proudění vzduchu v jeskyních je tu teplota celoročně kolem 0° Celsia. V létě je do jeskyní nasáván vzduch otvory na vrcholu pohoří, odkud proudí jeskyněmi, kde se ochladí a vane ven v nejnižším bodě. V zimě naopak stoupá relativně teplejší vzduch z jeskyně horními otvory ven. Nejchladnější částí celého systému je nejnižší část, kde se vytvořila asi kilometr dlouhá souvislá ledová vrstva. Vstupné činí 19EUR včetně lanovky. Po prohlídce komplexu opět nasednete na kola a po příjemném sjezdu z kopce dolů na Vás zanedlouho vybafne kilometr dlouhé stoupání na průsmyk Pass Lueg (573m.n.m). Po zaslouženém sjezdu přijedete do Golingu. Odsud pokračují tři varianty stezky: jedna kolem Gollingského vodopádu, druhá podél řeky Salzach a třetí s názvem "Tennengauer Radwanderweg". Všechny tři se opět sjíždějí ve vesnici Kuchl, před keltským městečkem Hallein. Zde si můžete prohlédnout starý solný důl. Do Salzburgu už chybí necelých 20 kilometrů. Již z dálky je vidět panorama města s pevností Hohensalzburg. V jeho centru a okolí je vybudována hustá síť cyklostezek, umožňující projet na kole Mirabellskou zahradu se zámkem, letohrádek Hellbrunn, poutní kostel Maria Plain a další pamětihodnosti města. Nejkrásnější pohled na dominantu města se ale skýtá přímo z cyklostezky podél řeky Salzach. Odpoledne naložení kol a odjezd po trase Salzburg - Linz - Č.Budějovice - Jihlava zpět. Předpokládaný příjezd do Jihlavy okolo 23.hodiny.

Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Karasín

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Brtnice

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin