Ski Vysočina

Dunajská cyklostezka

Rubrika Cyklistické výlety - aktuální nabídky,   Vydáno 18. 04. 2010,   Přečteno 7181x 

Donauradweg (Dunajská cyklostezka)

-vzdálenost z Jihlavy na start: 300km

-vzdálenost do Jihlavy z cíle: 220km 

-denní dávky: 60-90km

-výškové převýšení: 160m 

-celková distance: 420km

-ubytování: 4x kemping, 1x penzion se snídaní 

-6-ti denní výlet (5 dní na kole)

-varianta  5 dní cena pro rok 2011: 2.700,-

(doprava, 4x ubytování, mapy)

-varianta 6 dní cena pro rok 2011: 3.200,-

(doprava, 5x ubytování, mapy)

-cena při plném využití kapacity (8 osob)

-v ceně není zahrnuta strava a pojištění

       VARIANTA 6 DNÍ        

 1. den <<  odjezd  >>

V 15:00 naložení bicyklů a všech zavazadel do připraveného mikrobusu v místě Vašeho bydliště nebo po dohodě. Rychlejší varianta je naložení na jednom místě s předstihem, poté už jen přisednou všichni účastníci na domluvených místech. Pro přepravu osob používáme klimatizovaný mikrobus VW Crafter 8+1. Pro zkrácení času je k dispozici TV-VIDEO-DVD pro sledování filmů či fotografií, možno i z Vašeho archivu. Předpokládaný odjezd v 16:00 směr Pelhřimov - Strakonice - Strážný. Cesta je dlouhá 240km, doba strávená na cestě asi 3 hodiny včetně přestávek. Stálá místa pro každého po celou cestu nejsou pevně stanovena. Příjezd do penzoinu ve Strážném okolo 19:00, zde pouze přenocujeme. V místě je i několik restaurací, kde lze povečeřet. V apartmánu je i zařízená kuchyň, ale vzhledem k době příjezdu asi nebude mít cenu připravovat si vlastní jídlo. 

2. den <<  Passau - Schlögenská smyčka - Feldkirchen (75km)  >>

7:00 budíček. Po vydatné snídani, která je samozřejmě v ceně ubytování, se ještě přesuneme mikrobusem do 60km vzdáleného německého Pasova, odkud už ale bude pokračovat kolmo. Na cyklostezce v okolí majestátního Dunaje si člověk problémy s jízdou do kopců rozhodně dělat nemusí. Zvlněné kopce, vinoucí se linie vinohradů, romantické zříceniny gotických hradů a barokní majestát klášterů. Prostě trasa ideální pro milovníky historie, památek a pohodového ježdění. Další předností Dunajské, kterou jiné cyklostezky vedoucí podél řek nenabízí je skutečnost, že si můžete vybrat, po kterém břehu chcete kolovat. Téměř po celé délce z Pasova až do Vídně je možnost zvolit si z obou břehů. Starobylý Pasov je známý tím, že se zde stékají tři řeky, Dunaj, Inn a Ilz. Přestože je Inn z nich největší, Dunaj je delší a tak se do něj Inn vlévá. Centrum města leží na výběžku mezi Innem a Dunajem, nové čtvrti pak za řekami na přilehlých kopcích. K vidění je zde především barokní architektura, kterou zastupuje poutní kostel Stephansdom nebo Staré město. Pokud se vydáte z města po jižním břehu, tak hned za Pasovem přejedete do Rakouska. Zvolíte-li severní břeh, několik desítek kilometrů pošlapete ještě po německé straně. Za vesnicí Jochenstein projedete do Rakouska celnicí určenou výhradně pro cykloturisty. Po 40km Dunaj nečekaně 2x mění svůj směr, meandr se jmenuje Schlögenská smyčka. Dále budete pokračovat krajem Nibelungů až do přístavu Aschach, zde je k vidění středověké lodní tržiště, obytné domy se štíty s lomenicemi nebo zámek Harrachů s anglickým parkem. To už bude nadohled Feldkirchen, cíl dnešní etapy. Kemp se nachází asi 2 kilometry jihovýchodně, hned vedle přírodních jezer vhodných i ke koupání. Odpoledne odpočinek, volná zábava.

3. den <<  Feldkirchen - Linz - Mauthausen - Grein (80km)  >>

10:00 start etapy. Krajina začíná měnit údolí svůj charakter, břehy se stávají plošší. Za krásného počasí výhled na Alpy. S bicykly bude přejíždět charakteristické povalové cesty, které byly kdysi používány při tažení lodí proti proudu koňmi. Projedete okolo kláštera Wilhering u Ottensheimu, to už ale bude na dohled od hlavního města rakouské spolkové země Horní Rakousko, Linze. Zajímavostí a památek je zde nespočet, namátkou poutní kostel Pöstlingberg na vrchu vysokém 537m.n m., Pöstlingbergbahn - adhezní dráha s nevětším sklonem na světě (sklon 10,5 %) s konečnou stanicí ve věži opevnění města nebo největší rakouský novogotický kostel Neuer Dom, vybudovaný z pískovcového kamene, s nedokončenými detaily a po dómu sv. Štěpána ve Vídni s druhou nejvyšší kostelní věží (134,8 m). Za dalších 20 kilometrů bude projíždět Mauthausenem, krásnou tržní obcí nechvalně zapsanou do naší paměti existencí koncentračního tábora. Dnes tu stojí památník, který určitě stojí za prohlídku. Lužními lesy se spoustou jezírek se dostanete až do malebného města Grein s hradem Greinburg. Obchod a služby lodivodů udělaly z Greinu malebné „zlaté městečko“ dneška. V odpoledních hodinách příjezd do kempu, volná zábava.

4. den <<  Grein - Ybbs - Melk (60km)  >>

10:00 start etapy.  Za několik málo kilometrů se nad soutěskou Strudengau před Vámi ukáže hrad Werfenstein. U Ybbsu začíná kraj Nibelungů a s ním i část cyklostezky, která vede Dolními Rakousy. Krátce za malebným středověkým městem Ybbs cestovatele zdraví z návrší poutní kostel Maria Taferl. Ještě párkrát šlápnete do pedálů a v dálce již  uvidíte, jak se nad Dunajem zvedá na ostrohu majestátní klášter Melk, který je branou do údolí Wachau. Tento klenot barokní architektury je největším benediktinským klášterem v Evropě. Za jeho 360metrů dlouhou fasádou se ukrývají reprezentační sály, přepychové císařské komnaty, nádherná barokní knihovna s freskami a mnohé umělecké poklady. Z klášterního altánu se nabízí překrásný pohled na údolí, jímž se vine modrá stužka Dunaje. Kemp se nachází hned naproti přes řeku, ve vesnici Emmersdorf. Několik málo kilometrů před příjezdem do kempu se Vám nabídne možnost vykoupat se v krásném ačistém slepém rameni řeky. 

5. den <<  Melk - Dürnstein - Krems - Tulln (80km)  >>

10:00 start etapy. Následující úsek toku je lemován strmými terasovitými svahy porostlými vinicemi. Na jejich úpatí se podél břehu řadí jedna idylická vinařská obec za druhou. Oblast je však proslulá nejen vínem. Ve Willendorfu stojí nadrozměrná napodobenina Willendorfské Venuše, asi 28 000 let starého symbolu plodnosti, který zde byl nalezen. Údolí Wachau, které sahá po proudu řeky až do 40km vzdáleného města Kremže, je dědictvím světové kultury UNESCO a vinařskou oblastí s mezinárodním renomé. Přívlastek perla Wachau patří starému městu Dürsnstein. Najeho hradě byl před dobrými 800 lety držen v zajetí Richard Lví srdce. Přístavní Krems, město mostů, kostelů a úrodných vinic, benediktínský klášter Götweig. Etapu zakončíte ve městě Tulln.

6. den <<  Tulln - Wien - Bratislava - odjezd  (90km+220km)  >>

10:00 start etapy. Po 20 kilometrech pohodové jízdy budete mít příležitost navštívit jedno z nejkrásnějších evropských měst-Vídeň. Popisovat všechny pamětihodnost nemá žádný smysl, po dohodě buď ukončíte etapu zde a zvolíte si jednu nebo dvě zajímavá místa, nebo budete pokračovat dále po proudu řeky až do Bratislavy. V odpoledních hodinách naložení kol a odjezd zpět směr ČR. Předpokládaný příjezd do Jihlavy po třech hodinách jízdy mikrobusem.

Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Karasín

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Brtnice

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin