Ski Vysočina

Podkarpatská Rus

Rubrika Cyklistické výlety - aktuální nabídky,   Vydáno 10. 05. 2011,   Přečteno 9402xPodkarpatská Rus

-vzdálenost z Jihlavy na start: 650km

-vzdálenost do Jihlavy z cíle: 800km 

-denní dávky: 60-80km

-výškové převýšení: dle jednotlivých etap 

-celková distance: cca 250km

-ubytování: 7x varianta kemping nebo varianta penzión 

-10-ti denní výlet (8 dní na kole)

-cena pro rok 2011: 4.800,-  (doprava, 7x ubytování, mapy)

-cena při plném využití kapacity (8 osob)

-v ceně není zahrnuta strava a pojištění

-odkazy: www.karpaty.net

                 www.ukrajina-foto.estranky.cz

                 www.turystycni-marky.com.ua  

1. den <<  odjezd  >>

V 15:00 naložení bicyklů a všech zavazadel do připraveného mikrobusu v místě Vašeho bydliště nebo po dohodě. Rychlejší varianta je naložení na jednom místě s předstihem, poté už jen přisednou všichni účastníci na domluvených místech. Pro přepravu osob používáme klimatizovaný mikrobus VW Crafter 8+1. Pro zkrácení času je k dispozici TV-VIDEO-DVD pro sledování filmů či fotografií, možno i z Vašeho archivu. Předpokládaný odjezd v 16:00 směr Brno - Žilina - Košice - Užhorod. Cesta je dlouhá 650km, doba strávená na cestě asi 10 hodin včetně přestávek. Stálá místa pro každého po celou cestu nejsou pevně stanovena.

 

Následující rozpisy jednotlivých etap již nejsou, tak jak jste zvyklí, rozepsány na jednotlivé dny. Podkarpatskou Rus lze procestovat několika směry, bude na vzájemné dohodě, jaká strategie se při sestavě itineráře zvolí. Níže je uvedeno několik zajímavých míst, která můžete při putování navštívit. Daleko více informací o turisticky zajímavých místech naleznete pod odkazy.

 

UŽHOROD

Užhorod je pro návštěvníky z Česka nejčastější vstupní branou na Ukrajinu. Historické centrum města je vzdáleno od slovensko-ukrajinské hranice jen 4km. Užhorod leží na řece Už, což městu, ve spojení s pěší lávkou a obchodní zónou v centru, přináší promenádní atmosféru. V centru se nachází velké množství restaurací a kaváren. Podél nábřeží vede nejdelší lipová alej v Evropě. Užhorod je největším městem a správním střediskem Zakarpatské oblasti. Občas lze na fasádách domů zahlédnout české nápisy z období I. republiky. V centrální části Malé Galago stojí staré vládní a obytné budovy postavené československou vládou ve 20. a 30. letech minulého století. Budovy jsou často postaveny ve funkcionalistickém stylu, některé ulice připomínají pražské Dejvice. Blízko centra na vyvýšenině stojí od 13. století hradní pevnost. Vnitřní expozice je uspořádána z klasických muzejních sbírek. Největší expozicí je prezentace živočišné říše v Karpatech.V sousedství hradu je skanzen lidové architektury. V členitém terénu je k vidění asi třicet tradičních dřevěných stavení přemístěných ze Zakarpatí. Do jeho sbírky patří i dřevěný kostelík sv. Michala ze 16. století. Nedaleko se nachází botanická zahrada s malým skleníkem a lesním parkem při nábřeží, provozovatelem je místní univerzita. Nedávno byla v centru opět zprovozněna dětská železnice (i pro dospěláky). Vlak se dvěma vagóny vyjíždí ze sousedství budovy bývalé synagogy. Úzkokolejná trať vede podél řeky Už do asi 2km vzdáleného lesoparku, kde se nachází koupaliště Spartak, postavené v období I. čs. republiky. Poté se vlak vrazí zpět, svezení celkem trvá asi 20.min. Na východním okraji Užhorodu, v městské část Horjany - asi 4km od železničního nádraží, se nachází Horjanská rotunda z 12. stol., která je jedinou románskou architektonicko-kulturní památkou v Zakarpatí.

MUKAČEVO

Mukačevo je druhé největší město Zakarpatské oblasti. Střed města je tvořen rozvětvenou pěší zónou s mnoha obchody, restauracemi a bary. Pozoruhodné je na něm zejména náměstí do L, které svou upraveností může směle konkurovat i německým městečkům. Na pěší zóně je umístěno několik památníků - hlavním je sousoší Cyrila a Metoděje. Hlavním turistickým objektem je středověká pevnost, hrad Palanok, tyčící se 70m nad okolní krajinou, postavený na kopci sopečného původu, asi 2km od centra.

PEREČIN

Perečin je město v Zakarpatské oblasti vzdálené asi 18km severně od Užhorodu. Při hlavní silnici procházející městem jsou všechny veřejné budovy a obchody. Turistickou zajímavostí je bronzová socha místního listonoše Fedora Fekety, který v roce 1838 zemřel v souvislosti s výkonem služby. Socha je umístěná v parku při hlavní silnici nedaleko od poštovní budovy. Údajně jde o jediný památník na světě věnovaný listonoši. „Posel“ chodil pěšky pro poštu do vzdáleného Užhorodu, využívajíc pro zkrácení cesty horské stezky, aby se stihnul vrátit ještě ten den do Perečinského kraje. Ale jednoho dne v souvislosti s výkonem služby - buď se během horkého dne napil vody z chladného pramene nebo to bylo v zimě a propadl se pod ním led (zde se místní historici rozcházejí) - onemocněl a zemřel. Vděční spoluobčané na jeho památku umístili na zeď kostela v jeho rodné obci Turji Remety pamětní desku s nápisem: „Na památku přátelství, rozvahy, poctivosti a úslužnosti Fedora Fekety.

SEREDNE

Seredne je obec na úpatí Karpat mezi Užhorodem a Mukačevem s dlouholetou vinařskou tradicí. Historické vinné sklepy ze 16. století je možné navštívit i dnes a ochutnat zakarpatská vína. Ta jsou vyráběna klasickou technologií a svou chuť získávají zráním v dubových sudech. Ve své době byla tato vína vyhlášená natolik, že si je na svůj dvůr nechával posílat neRus/Podkarpatskajen car Petr I., ale i další významní panovníci Evropy. V Seredne se také nachází ruiny templářského hradu z 12. století.

NÁRODNÍ PARK SINĚVIR

Národní park Siněvir se rozkládá v oblasti Podkarpatské Rusi a v okolí obce Siněvir. Park zaujímá rozlohu 40400 ha a tvoří jej Ukrajinské Karpaty s horskými hřebeny a s poloninami Piškoňa a Kamjonka. V nižších polohách parku jsou malebné horské osady. Ve vyšších místech jsou lesy jež přecházejí v travnaté poloniny. Oblast Národního parku je vyhledávaným cílem turistů. Najdeme tu několik turistických tras. Nejvyhledávanějším místem Siněvirského parku je Siněvirské jezero . Jezero bývá také nazývané Mořské oko. Jezero je 500 m dlouhé a dosahuje hloubky 20m. Jezero je ledovcového původu. Ke vzniku jezera se váže pověst, kde se do sebe zamilovali chudý mladík Vir a bohatá dívka Sini. Rodiče bohaté dívky nepřáli jejich lásce a mladíka nechali zabít. Sini plakala nad jeho hrobem tak dlouho, až vzniklo jezero. V jezeře je malý ostrůvek a tento symbolizuje Virův hrob. Na břehu jezera stojí dřevěná plastika zobrazující Sini a Vira. Kolem jezera vede okružní stezka. V oblasti parku vyvěrá 48 minerálních pramenů. V národním parku najdeme několik dalších zajímavých míst. U silnice vedoucí do osady Siněvirská Poliana se dochovala linie bunkrů Arpád. Jedná se o několik pevnůstek z druhé světové války. V údolí Černé Riky v kryté hrázi umělého jezera (klauzury) na plavení dřeva je Muzeum vorařství. Jedná se o poslední klauzuru v Evropě. Na úbočí poloniny Piškoňa ve výšce 1 250m.n.m. se nachází malebné jezírko Ozirce. Na jezírku je několik plovoucích ostrůvků tvořené odumřelými částmi rostlin.

KOLOČAVA

Koločava je vesnice na levém břehu řeky Terebla. Pro české turisty je zajímavá především díky příběhu Nikoly Šuhaje, popsanému v Olbrachtově románu. Na místním hřbitově se nachází Nikolův hrob, náležité oddělený od ostatních (slušných) nebožtíků. V místní škole je umístěna výstava s exponáty, připomínajícími příslušnost bývalé Podkarpatské Rusi k Československu, literární dílo Ivana Olbrachta a dřívější život obyvatel Koločavy. Další zajímavostí je dřevěný řeckokatolický kostel ze 17. století, který za komunismu sloužil jako muzeum ateismu! Vedle kostelíku jsou tři hroby, z nichž dva patří českým četníkům, které zastřelil Nikola Šuhaj v roce 1921. 

SOLOTVINO

Solotvino je obec se nachází nedaleko rumunských hranic. Pod mohutnými terasami jsou uloženy nejméně 300m hluboké vrstvy kamenné soli, které na některých místech vystupují až k zemskému povrchu. Na místě zřícené a zaplavené Mikulášovy a Kunhutiny jámy se nabízí možnost koupání v solném jezeře. Díky vysoké koncentraci soli - 30 g v 1 litru vody - se krásně udržíte na hladině a jen těžko se potopíte.
Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Karasín

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Brtnice

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin