Ski Vysočina

poznávací výlet Francie, Provence

Rubrika Poznávací výlety - aktuální nabídky,   Vydáno 28. 02. 2011,   Přečteno 10327xPodle zájmů konkrétní skupiny nabízím různé varianty poznávacích zájezdů se zaměřením na

  1. Přírodní krásy (hora Mont Ventoux, pohoří Dentelles de Motmirail, Les Alpilles, okrové Colorado, vápencové skalní útvary, hluboké soutěsky a kaňony, cedrové lesy, lesostepi plné aromatických bylin a keřů, vinice)
  2. Antické památky (akvadukt Pont du Gard, rozlehlé archeologické naleziště Glanum, římská zahrada u Avignonu, města založená Římany – Nimes, Vaison-la-Romaine, Orange, Arles)
  3. Středověké kamenné vesničky (některé vzorně renovované, jiné téměř nedotčené a opuštěné), stavěné na kopcích a skalních útesech, aby se mohly dobře bránit útokům Saracénů, hrady a renesanční zámky, venkovské kamenné příbytky borie.
  4. Tradiční trhy s ovocem a zeleninou, místními lahůdkami a vínem, trhy bleší, se starožitnostmi, farmářské, květinové
  5. Víno, olivy a tradiční provensálská kuchyně (degustace ve vinných sklípcích, muzeum vývrtek, muzeum vinařských nástrojů v Rasteau, vinné stezky

Dále uvádím program základního 10ti denního zájezdu, kde je od každého trochu a který je možné upravit dle zájmů konkrétní skupiny předem nebo až na místě, podle toho, na co budete mít momentálně chuť. Program je po malé úpravě vhodný i pro cyklisty, případně je možné část absolvovat v sedle kola a část pěšky.

1.den - pátek

Odjíždět budeme v pátek večer a pojedeme po trase Jihlava - Praha - Plzeň, francouzské hranice přejedeme druhý den časně ráno. Po dohodě lze využít nabídky levných letenek nízkonákladových leteckých společností, které zrychlí cestu o více jak 8 hodin.

   

2.den - sobota

Dopoledne strávíme prohlídkou a odpočinkem v nádherně položeném městě s jedinečnou atmosférou starých francouzských sídel Annecy, které je obklopené jezerem a alpskými vrcholy. Historické centrum rozložené podél říčky Le Thiou je plné útulných restaurací a kaváren, starobylých kamenných domů, paláců a kostelů. Pozoruhodnou památkou je ostrovní palác Palais de L’ille připomínající kamennou loď zakotvenou na řece. Po poledni budeme pokračovat Francií až k hranicím Provence do Vaison-la-Romaine. Tomuto městu se díky mnoha odhaleným římským zříceninám přezdívá „francouzské Pompeje“. V dolním městě jsou přístupné dvě části archeologického naleziště a přes starý římský most se dostaneme do středověkého horního města rozkládajícího se na úpatí zříceniny hradu. V podvečer, ještě před ubytováním, se zastavíme v jedné z nejkrásnějších francouzských vesnic Séguret. Dlážděné uličky se vinou mezi elegantními dožluta zabarvenými domy na skalnatém kopci.

3.den - neděle

L’isle-sur-la-Sorgue je město mlýnů postavené na ostrůvcích pěti ramen řeky Sorgue. „Malé Benátky“ se také říká tomuto městu s mnoha kanály, pitoreskními starými koly vodních mlýnů a několika tucty mostů. Každý víkend se zde konají proslulé trhy se starožitnostmi,  které mají dvousetletou tradici a jsou po Paříži druhé největší ve Francii.Odpoledne se přemístíme do Fontaine-de-Vaucluse, u něhož ze skály vyvěrá nejsilnější pramen řeky na světě. Můžeme zde navštívit i zrekonstruovanou papírnu a zakoupit květinami posázený ruční papír. Je zde možné podniknout několik pěších  výletů do okolních hor v výjimečnými výhledy, poznáme tradiční venkovská obydlí „les cabannons“ (jednoduché kamenné útulky lovců, pastevců a zemědělců stavěné daleko od usedlostí), vápencové krasové útvary a prohlédneme si ruiny hradu Des Evêques.

4.den - pondělí

 Ráno se nejdříve můžeme zásobit pochoutkami z místního trhu a potom pokračovat směrem k horskému masivu Dentelles de Motmirail. Tato krajina kopců, pastvin, borových lesů a  prastarých vinic, nad kterými se tyčí bílé skalní jehly, je skutečnou pastvou pro oči.  Nezapomenutelné jsou výhledy na nejvyšší horu Provence Mont Ventoux z vesniček elegantně položených na svazích pohoří. Během cesty autem i pěšmo budeme mít spoustu možností ochutnat zdejší kvalitní vína, např. světově proslulé silným červeným vínem je Gigondas,  Beaumes-de-Venise je známé díky muškátovému vínu, které se zde pije jako aperitiv.   S touto oblastí se nám bude loučit obzvlášť těžko, na závěr dne zde můžeme posedět v některé z mnohých kaváren a v klidu se kochat okolím a vstřebávat pohodu provensálského venkova.

5.den - úterý

Avignon ležící na řece Rhôně charakterizuje mohutný papežský palác (největší gotický palác v Evropě), 700 let staré a 4,3km dlouhé městské hradby a most Pont-st-Bénézet. Doporučuji zde navštívit i veliké kryté tržiště Les Halles. Nikde jinde jsem zatím neviděl pohromadě takové množství lákavých dobrot prodávaných na jednom místě. Nebo se můžeme v poledne zastavit na oběd v mé oblíbené, rušné, ale prosté restauraci pro „avignonské“. Odpoledne budeme pokračovat po muzeích, památkách a vyšplháme se na 32m vysokou obrannou věž, ze které je nejlepší výhled na papežský palác. Druhou variantou na odpoledne je pěší výlet mezi skály pohoří Malý Luberon v okolí Robionu s cílem v trochu zapomenuté, ale o to hezčí vesnici Les Taillades. Staré doly na  kámen tvoří pozoruhodné přírodní divadlo četným památkám historického centra.Coustelletu, cestou zpátky, ochutnáme a určitě i zakoupíme vína apelace AOC Côtes du Lubéron.

6.den - středa

 Jižně od Avignonu se nachází divoký Chaine des Alpilles, což je řetězec vápencových skal táhnoucí se od řeky Rhôny až k řece Durance. Na úpatí pohoří se nachází typické malé provensálské město St-Rémy, které osídlili už Řekové a po nich i Římané, narodil se zde filosof Nostradamus a duševně trýzněný Vincent van Gogh zde namaloval své nejslavnější obazy. Po prohlídce vykopávek antického města a románského kláštera, kde Vincent van Gogh pobýval, vyrazíme do přírody. Na velmi proměnlivé túře „Malými Alpinkami“ si budeme připadat jako v botanické zahradě. Uvidíme rozeklané skály jako z filmů Karla Maye a fantastické výhledy. Od 18hod. začíná ve Velleronu jeden z nejkrásnějších trhů s potravinami v Jižní Francii, jehož se pravidelně účastní přes 100 obchodníků a místní se sem sjíždějí ze širokého okolí. V minulém roce jsme ve Velleronu byli ubytováni a na trh jsme chodili nakupovat každý večer. Stačí jen pomalu procházet trhem a sledovat pestrou nabídku a smlouvání místních farmářů a obchodníků a sem tam něco uzobnout z mnoha nabízených specialit.

7.den - čtvrtek

 Ve čtvrtek si přivstaneme, protože nás čeká nejdelší výlet napříč nejtypičtější částí Provence Luberonem. Tady vypadá Provence jako na pohlednicích: lány levandule, vinice, olivové háje, kamenné domy, nádherné zámky a vesnice na skalách, lomy na těžbu okrové hlinky, hluboké strže, úrodná údolí a vyprahlé náhorní roviny s fantastickými výhledy do kraje. Po ránu si dáme kávu v jedné z nejkrásnějších vesnic Venasque, která se může pochlubit kostelem z 12.století, baptisteriem ze 6.století a starými saracénskými věžemi. Dalším místem zastávky bude St-Saturnin-les-Apt s větrným mlýnem ze 17.století, kde můžeme navštívit i lisovnu a prodejnu olivového oleje. U Rustreluprovensálském Coloradu si prohlédneme zajímavé skalní útvary v rozmanitých okrových odstínech. Dílem člověka (bývalé lomy) a eroze zde vznikla bizarní, nádherně barevná krajina, která nadchne každého fotografa. Dále projedeme nejnavštěvovanějšími místy Luberonu jako je Roussillon, Gordes a cisterciánský klášter Sénanque nebo navštívíme málo známou, ale malebnou zříceninu rozsáhlé tvrze Buoux s úžasným schodištěm vytesaným do skály.

 8.den - pátek

 Gorges de la Nesque je divoká soutěska, jejíž skály jsou proděravěné četnými jeskyněmi a tyčí se do výše až 400m. Působivým zážitkem je už panoramatická silnice z Carpentrasu do Saultu, která vede vysoko nad soutěskou a nabízí pohledy do mohutné rokle. Pěší trasa vede z Monieux a často nám poskytne výhled do soutěsky. V polovině cesty ostrými zatáčkami a po kamenných schodech dojdeme dolů do rokle s kaplí St. Michel, malebně umístěnou pod skálou u potoka. Cestou zpátky, po druhé straně soutěsky se nám naskytnou četné výhledy na skalní stěnu Rocher du Cire. Navštívit můžeme i Sault, což je stará opevněná vesnice ve výšce 776m s výhledy na široké údolí s velkými levandulovými poli v okolí a s pozůstatky obrovského feudálního hradu. Kuriozitou je roztroušená obec 10km severně od Carpentrasu Saint Hippolyte le Graveyron, vesnice jak na konci světa, kde centrum tvoří jen radnice a kostel. V okolí najdeme i prastaré olivové háje. Večer se zastavíme v malém rodinném vinařství u obce Sarrians, kde ochutnáme i nakoupíme vína. Je to jedno z mála místních vinařství, kde je možné koupit i víno přímo ze sudu a cena za litr kvalitního vína zde začíná na bezkonkurenčních 2EUR.

9.den - sobota

 Dopoledne se rozloučíme s majiteli „našeho“ domečku i s Provence a pojedeme směr Savojské Alpy. Naším cílem bude jeden z nejhezčích vyhlídkových vrcholů této části Alp Mont Charvin (2409m n.m.), který se pokusíme odpoledne zdolat z parkoviště Des Sardoches u La Savatte. Bez problémů zdoláme minimálně hřeben ve výšce 2324m n.m., ze kterého se otevře krásný výhled na Mont Blanc a další alpské vrcholy. Příjemně unaveni potom lépe zvládneme noční cestu domů.

 10.den - neděle

 Do Čech dorazíme časně ráno a věřte, že většina z Vás začne hned plánovat další cestu do této kouzelné oblasti, království různorodosti a protikladů, slunce a azurového nebe, kterou si oblíbilo i mnoho známých malířů, jako je Matis, Renoir, Picasso, Chagal, Cézan a již zmíněný Vincent van Gogh.

Na závěr uvádím i cenu, která platí při plně vytíženém mikrobusu. Celková cena činí  8.500,-Kč  na osobu a zahrnuje: veškerou dopravu včetně pojezdů během týdne na výlety v Provence, ubytování (7 nocí) ve venkovském domku nedaleko od Avignonu s komfortem podobným jako v rodinném domě v ČR, 2-3 osoby na jednom pokoji, průvodcovské služby, k nahlédnutí tištěné průvodce, turistické mapy Provence i Alp, pro každého k dispozici ofocené plánky měst a trasy výletů 2 x degustace vína ve vinném sklepě. Přednost mají větší skupiny, při menším počtu než 7 osob bude skupina doplněna o zájemce – jednotlivce. Můžete psát nebo volat na: soty@skivysocina.cz nebo volat +420603180079. 

Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Karasín

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Brtnice

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin