Ski Vysočina

Provence a francouzská Riviéra

Rubrika Cyklistické výlety - aktuální nabídky,   Vydáno 01. 06. 2008,   Přečteno 17923xProvence a francouzská Riviéra

-vzdálenost z Jihlavy: 1400km

-denní dávky: 60-100km

-minimální výškové převýšení (kromě kaňonu Verdon) 

-celková distance asi 450km

-ubytování: 9x kemping

-12-ti denní výlet (8 dní na kole, 1 den rafting)

-varianta 12 dní cena pro rok 2010: 8000,-

(doprava, 9x ubytování, mapy)

-varianta 15 dní cena pro rok 2010: 8970,-

(doprava, 12x ubytování, mapy)  

-cena při plném využití kapacity (8 osob)

-v ceně není zahrnuta strava a pojištění

       VARIANTA 15 DNÍ        

 1. den <<  odjezd  >>

V 17:00 naložení bicyklů a všech zavazadel do připraveného mikrobusu v místě Vašeho bydliště nebo po dohodě. Rychlejší varianta je naložení na jednom místě s předstihem, poté už jen přisednou všichni účastníci na domluvených místech. Pro přepravu osob používáme klimatizovaný mikrobus VW Crafter 8+1. Pro zkrácení času je k dispozici TV-VIDEO-DVD pro sledování filmů či fotografií, možno i z Vašeho archivu. Předpokládaný odjezd v 18:00 směr Praha - Německo - Švýcarsko - Francie - Vallon Pont d' Arc. Cesta je dlouhá více jak 1400km, doba strávená na cestě asi 16 hodin včetně přestávek. Stálá místa pro každého po celou cestu nejsou pevně stanovena. U delších cest jako je například tato, se v minulosti úspěšně osvědčilo pravidelné střídání cestujících, hlavně na dvousedadle vedle řidiče.

2. den <<  příjezd do Vallon Pont d' Arc - Aven d' Orgnac (30km)  >>

V dopoledních hodinách předpokládaný příjezd do městečka Vallon Pont d' Arc, které se nachází v národním parku Ardeche. Postavení stanů, odpočinek po zdlouhavé cestě, možno i v bazénu, který je součástí kempu. Po obědě možnost návštěvy některé z okolních jeskyňí, kterou je oblast Ardeche známá. Nejznámější, Aven d' Orgnac, se může pochlubit označením "Grand site de France". Označení jí náleží oprávněně. Jeskyně, která byla objevena teprve na začátku minulého století je opravdu ohromná. Veřejnosti je přístupná obrovská prostora pod přírodním oknem ve stropě jeskyně. Mezi obřími krápníky dosahujícími několikametrových délek se dá sejít až do hloubky 120 metrů pod povrchem, kde shlédnete světelně-hudební show. Výtah Vás poté vyveze zpět na povrch. Odpoledne volná zábava.

3. den <<  celodenní kanoistika kaňonem řeky Ardeche (32km)  >>

08:00 budíček. Ještě před tím, než usednete do sedel, budete mít možnost sjet jeden z nejúžasnějších vápencových kaňonů Evropy po řece Ardeche na raftu nebo v kánoi. Po vyřízení nezbytných formalit v půjčovně (cca 25€/osobu) na Vás bude čekat podle zvolené distance až 32km cesty ve zvoleném plavidle. Největším lákadlem bude podplutí mohutného skalního mostu Pont ď Arc, klenoucí se přes zmiňovanou řeku. V odpoledních hodinách Vás místní mikrobus převeze zpět do kempu, poté volná zábava.

4. den <<  Vallon Pont d' Arc - Orange - Aubignan  (90km)  >>

10:00 start etapy. Nejprve ještě za pomoci mikrobusu překonáte jedno nepříjemné stoupání, kdy se silnice zvedá z kaňonu o více jak 200 výškových metrů. Od 8.kilometru již ale budete šlapat sami. Silnice se line po hraně kaňonu, který si můžete prohlédnout z nezpočtu vyhlídkových plošin umístěnných několik stovek metrů nad řekou. Po 35 kilometrech se krajina pozvolna změní v jednu rovnou placku. Další zastávkou stojící za shlédnutí bude město Orange. Zde si prohlédnete jedno z nejlépe zachovalých římských antických divadel. Divadlo stojící uprostřed městské zástavby, je vysoké 36 metrů a délka jeho zdí činí 103 metry. Vítězný sloup postavený v letech 10-25 patří k nejzajímavějším příkladům vítězných sloupu postavených v římských provinciích za vlády císaře Augusta. Je vyzdoben reliéfy připomínajícími dobu počátku naší éry. V odpoledních hodinách příjezd do kempu v malém městčku Aubignan, který bude po následující 2 noci dalším dočasným domovem.

5. den << Aubignan - Dentelles - Vaison-la-Romaine (60km)  >>

10:00 start etapy. Tuto etapu Vám po celý den bude dělat společníka horský masiv Dentelles de Montmirail, který objedete po směru hodinových ručiček. Je to řada rozeklaných vápencových vrcholů obklopujících tuto suchou a takřka vylidněnou oblast. Jejich jméno Dentelles připomíná francouzské slovo označující krajku. Vápencové vrcholy se údajně podobají pokřiveným jehlicím, na kterých se vyrábí krajka. Oblast je ale i známá především díky vínu. Na západních a jižníchsvazích Dentelles leží vinařské vesnice Gigondas, Beaumes-de-Venise, Sablet, Séguret, Vacqueyras. Kromě toho, že místní vína jsou vskutku jedinečná, řada vesnic si zachovala svůj nenapodobitelný půvab. První, kterou navštívíte bude Gigondas, městečko středověkých hradeb, jež obklopují kamnenné ulice a domy. To celé je zasazena do krajiny, kde zelené porosty vévodí malebným kopcům, z nichž jako kontrast trčí k nebi bílé zuby vápencových skal. Vinice Gigondas se rozkládají na rozloze 1250 hektarů a sluneční svit je v tomto regionu až 2800 hodin za rok. Za vesnicí je možno vyměnit bicykly za pohorky a dvěma hodinami si zpestřit den krátkou pěší túrou po značených stezkách na úpatí tohoto masivu. Další v pořadí bude malebné provensálské městečko Séguret se starou prádelnou a věží s jednoručičkovými hodinami. To už ale bude na dohled antické Vaison-la-Romaine. Na kraji města se klene přes řeku na první pohled nenápadný mostek Pont Romain, ale už podle svého názvu připomíná dobu své výstavby. Antických památek je ve městě více, amfiteátr nebo vykopávky římského města. Úzké kamenné uličky nabízejí nespočet malebných zákoutí. Od zříceniny hradu pak krásný výhled k pohoří Baronette a Mt-Ventoux.

6. den << Aubignan - Chateauneuf du Pape – Avignon  (50km)  >>

10:00 start etapy. Etapa bude opět ve znamení vína. Nedaleko odtud se totiž rozkládají známé vinice Chateauneuf du Pape, které ve své písničce o báječné ženské proslavil Michal Tučný. Zde se můžete toulat mezi jednotlivými apelacemi, zastavit se kde chcete, ochutnat výjimečné víno a pak si i nějaké koupit. V odpoledních hodinách příjezd do Avignonu, nejprve ale do kempu postavit stany a až potom na prohlídku. Avignon byl ve 14. století papežským sídlem a papežský palác patří dodnes k hlavním navštěvnickým atrakcím města. S příjezdem papežů se Avignon stal obrovským staveništěm. V průběhu krátké doby tady byly postaveny četné paláce, kaple, kostely, správní a další budovy. Papežský palác je mohutnou rezidencí připomínající spíše pevnost než palác a skládá se ze Starého a Nového paláce. Zvenku velice stroze působící palác byl vevnitř velice přepychově vyzdoben italskými umělci. Další dominantní budovou na hlavním náměstí starého města je románská katedrála Notre-Dame-des-Doms, která byla postavená v polovině 12. století. Obě tyto budovy svědčí o vůdčí roli, kterou Avignon hral v evropských dějinách v 14.století. Další atrakcí města je Avignonský most (Pont St-Bénézet), postavený ve 12.století, ale po rozlomení v 17.století zůstaly jen 4 oblouky. Kdysi byl 900m dlouhý a spojoval Avignon s významným Novým městem na druhém břehu Rhôny. Na obou stranách byl střežen věžemi. Na druhém břehu dosud stojí věž Tour de Philippele-Bel. 

7. den <<  Avignon - Pont d' Gard - Tarascon  (80km)  >>

10:00 start etapy. Putování v této etapě Vás zavede na jedny z nejzajímavějších míst, jaké Vám Provence může nabídnout. Na 25.kilometru spatříte symbol celé oblasti, římský akvadukt Pont d' Gard. Ten patří k jednomu z nejlépe zachovaných antických akvaduktů v Evropě. Asi 50km dlouhý vodovod postavený mezi rokem 40-60 přiváděl vodu do Nîmes z pramene nedaleko městečka Uzes. Akvaduktem, který od pramene klesal do města přibližně o 25cm na jeden kilometr, tak voda tekla samospádem. Jeho výška je 49metrů, což z něj činí nejvyšší antický most. Třípatrový most je 275metrů dlouhý a skládá se z 52 oblouků. Po dalších 25 kilometrech strávených v sedle přijedete podél břehu Rhôny do Tarasconu, kde dal vystavět své monumentální opevněné sídlo, mohutný vodní hrad, král René. Zvenku strohá stavba Château du Roi René skýtá uvnitř nádherné gotické zdobení a krásné interiéry. Bohužel, tak jako většina památek ve Francii, postrádají interiéry jakýkoliv mobiliář a tak alespoň v prostorných místnostech hradu realizují umělci nejrůznější instalace v roztodivných podobách. Ze střechy hradu je přes řeku vidět do sousedního Langedocu, kde stojí hrad Beaucaire. V odpoledních hodinách příjezd zpět do Avignonu, volná zábava.

8. den << Avignon-Arles-Les Baux-Lacoste-Bonnieux-Apt(90km) >>

10:00 start etapy. Po zabalení všech věcí a naložení se nejprve přesunete mikrobusem do 40kilometrů vzdáleného Van Goghova Arles, největší francouzské obce (rozloha: 769km2). Město má svou královnu, je proslulé krásou svých žen, milují ho umělci, hostí nejstarší fotografický festival na světě a oplývá památkami od antiky po baroko. Římský amfiteátr eliptického půdorysu, s kapacitou více než dvacet tisíc diváků, byl vybudován na nejvyšším místě města zaobdobí vlády císaře Vespasiána. Antické divadlo, pochází z doby císaře Augusta a od 5.století sloužilo jako zásobárna kamene na stavby kostelů, hradeb a domů. Mělo 102metrů v průměru a kapacitu 7.000 diváků. Dnes je zachován pouze fragment ochozu, přeměněný na citadelu. Konstantinův palác je ve skutečnosti zbytkem městských lázní s dobře zachovaným ohřívacím zařízením. Jsou to nejrozsáhlejší římské lázně (98 x 45m), které se v Provence zachovaly. Na náměstí Place du Forum jsou k vidění zbytky římského fóra se dvěma korintskými sloupy. Po prohlídce města osedláte své jednostopé oře a vydáte se na sever ke zřícenině hradu Les Baux, který je i přes svůj mimořádně špatný stav zcela výjimečný. Svou rozlohou patří k největším v Evropě a kdo znáte třeba Spišský hrad Slovensku, možná vám ho bude v některých rysech připomínat. Náhorní planina skalního masívu, na které hrad stojí má úctyhodný rozměr přibližně 200 x 900m. V odpoledních hodinách, těsně před cílovým městem, ještě stihnete projet vesnice Bonnieux a Lacoste, jíž vévodí ruiny zámku markýze de Sade, autora prvních pornografických románů Justina a 120 dnů Sodomy.

9. den << Apt - Fontaine de Vaucluse - Gordes - Roussillon(80km)>>

10:00 start etapy. Dnešní etapa Vás zavede do srdce Provence, departmánu Vaucluse. Skalnatý kraj hradů a vysoko položených malebných vesnic vždy přitahoval návštěvníky svou historií a kulturou. Fontaine-de-Vaucluse se proslavilo jedním z nejsilnějších přírodních pramenů na světě. "Fontaine" znamená pramen, "Vaucluse" vzniklo z latinského "vallis clausa", tedy uzavřené údolí, kotlina. Tohle sídlo je totiž nádherně umístěné v hlubokém údolí. V horní části hlubokého údolí nad vesnicí objevíte pod vysokou a strmou skalní stěnou jezírko, vyplňující puklinu, která je hlubší než 230metrů. Fontaine de Vaucluse bylo v minulosti klidné, odlehlé místo, kde ve 14.století básník Petrarca roztouženě snil o své Lauře. Další atrakcí je vodní mlýn na papír, kde se stále vyrábí podle staré středověké metody. Dle chuti a sil je možno výlet prodloužit až do Venasque, kde je nedaleko odtud k vidění cisterciácký klášter Sénanque, známý svou románskou architekturou a pěstováním levandule. Při cestě zpět průsmykem Col de Murs (627m n.m.) určitě nesmíte odbočit na Gordes, vesnici známo především pro svůj neodolatelný provensálský ráz. Je terasovitě vystavěno na jedné ze skal pohoří pohoří Les Mont de Vaucluse a je z něj nádherný výhled do širého okolí. Uprostřed najdete hrad z 11.století, později přebudovaný na renesanční zámek. Co by kamenem dohodil se kousek odtud nachází i Village des Bories, skanzen plný domků postavených pouze z na sebe poskládaných kamenů. První zmínky o těchto zvláštních obydlích jsou přibližně z roku 600 před naším letopočtem. Poslední zajímavé místo, které tento den navštívíte, bude Roussillon, městečko známé někdejší těžbou okru. Z Place de la Poste vede značenástezka po okolních okrových dolech, Stezka Obrů ("Chausée de Géant"). V centru je možné vystoupit na vršek k vyhlídkovému bodu, kde se nabízejí pohledy na pohoří Luberon a Mont Ventoux. U města směrem na Apt stojí stará továrna na okr, při jejíž prohlídce si můžete udělat představu o tom, jaké výrobní postupy se kdysi používali.

 

10. den <<  Apt - Moustiers Sainte Marie (100km)  >>

10:00 start etapy. Jelikož distance této etapy je o trochu delší, bude na každém účastníkovi, zda zvolí jízdu kolmo, v doprovodném mikrobusu nebo kombinaci obou variant. Cyklostezka z Aptu vede nejprve po tělese bývalé železnice, později po silničkách mezi usedlostmi. Východní pohoří Luberonu není příliš turisticky známé, nenarazíte zde ani na nějaké zvláštní pamětihodnosti nebo přírodní úkazy. To na vás dýchne až v cíli dnešní etapy, v Moustiers Sainte Marie. Je to vesnice či městečko založené roku 433, proslavené fajánským porcelánem zelené, žluté a modré barvy, které se používaly v 17.století na stolech francouzské aristokracie. Toto nádobí je zde vystaveno v Muzeu fajánse. Dominantou vsi je kaple Chapelle Notre dame de Beauvoir postavená na skalním výběžku mezi horskými štíty spojenými zlatým řetězem s hvězdou. Ze vsi tam vede křížová cesta. V případě brzkého příjezdu je možnost v odpoledních hodinách výletu k blízkému jezeru Lac de Sainte-Croix. Je zde několik půjčoven šlapadel, na kterých lze vplout přímo do chřtánu největšího evropského přírodního kaňonu du Verdon. Navečer volná zábava.

11. den <<  okruh kolem kaňonu du Verdon (120km)  >>

10:00 start etapy. Kaňon du Verdon patří k nejdramatičtějším scenériím v Evropě. Temně zelená řeka Verdon se vine na dně hlubokého údolí s narušenými skalami a kuželovitými vrcholy. Na některých místech dosahuje kaňon hloubky 700metrů a razí si cestu většinou neobydlenou krajinou mezi obrovským přírodním amfiteátrem Moustiers Sainte Marie a úzkými uličkami Castellane. Lze ho objet autem po kvalitních silnicích vedoucích ve stěnách nebo horní plošinou kaňonu, nebo si udělat celodenní pěší túru po dně. K nejlepším vyhlídkovým bodům na doporučované okružní trase patří Balcons de la Mescla hned za mostem Pont de l´Artuby, kde se setkávají kaňony Verdonu a Artuby, a Point Sublime. Na konci kaňonu se rozprostírá ohromné uměle vytvořené jezero Lac de Sainte Croix. Jeho nádherně modrá voda přímo vybízí ke koupání. Trasa je velice náročná, v případě že zvolíte variantu objet kaňon za pomoci vlastních sil, tak Vás mikrobus nejprve vyveze do prvního sedla. Odtud po domluvě můžete vyrazit dále buď v mikrobusu, nebo po vlastní ose. V odpoledních hodinách za příznivých klimatických podmínek možnost koupání v jezeře, volná zábava.

12. den <<  Moustiers - Saint Tropez - Agay (110km)  >>

10:00 start etapy. po naložení kol a bagáže do mikrobusu odjezd směr Azurové pobřeží. Po příjezdu ke Středozemnímu moři možnost zajížďky do Saint Tropez. Tato obec se nachází v departmánu Var na jihu Francie, přesněji v oblasti Francouzská riviéra. Město proslavené svými známými a bohatými hosty je často nazýváno Marbella Francie. Jedná se také o významné přímořské letovisko. Kdysi poklidné městečko Saint Tropez patří k místům, jejichž věhlas daleko přesáhl jejich velikost. Lví podíl na tom měl už film "A Bůh stvořil ženu", který tu v padesátých letech natočil režisér Roger Vadim. Ale už dávno předtím jezdili do Saint Tropez i slavní malíři jako Braque nebo Matisse. V českém povědomí zřejmě zůstává jméno městečka nejvíce spojeno s postavou vzteklého četníka v podání Luise de Funese. Dalším místem, které můžete navštívit je městečko Port Grimaud, ležící asi čtyři kilometry západně od Saint Tropez. Městečko na vodě ve stylu italských Benátek postavil v 60.letech 20.století architekt Francois Spoerry. Proto je také někdy nazýváno „francouzské Benátky“. Stavby jsou umístěny na poloostrovech a ostrůvcích. V odpoledních hodinách přesun do kempu nedaleko městečka Agay, zasloužené koupání v moři, volná zábava. 

13. den <<  Agay - L' Esterel - Sommet du Marsaou  (45km)  >>

10:00 start etapy. Tato etapa Vás zavede do vnitrozemí, do centra pohoří Ľ Esterel, kde můžete vystoupat na nejvyšší vrchol tohoto pohoří, horu Sommet du Marsaou (548m n.m.). Odtud se Vám naskytne překrásný pohled na celou oblast Azurového pobřeží. Pohoří L´Esterel, které je spolu s jižněji položeným masivem des Maures, od něhož ji dělí údolí řeky Argens, zbytkem prahorní kry. Na rozdíl od masivu des Maures tvoří jeho horní vrstvy vulkanický porfyr, zářící všemi odstíny žluté, zelené přes modrošedou k fialové. Největším zážitkem jsou však červené skály, legendární Rochers rouges. Vrchovina je poměrně nízká a silně erodovaná, plná hlubokých zářezů, strmých propastí a skalnatých útvarů. Původně bohaté zalesnění, borovice, pinie, korkové duby, bylo silně zasaženo požáry. Odpoledne volná zábava nebo výlet do nedalekého přístavního města Saint-Raphael.

14.-15. den <<  Agay - odjezd zpět do ČR  (1500km)  >>

V dopoledních hodinách po zabalení a naložení věcí do mikrobusu odjezd zpět do ČR. Jsou dvě varianty odjezdové cesty, přes Švýcarsko, nebo přes Itálii. Při variantě Švýcarsko lze udělat zastávku např. u Ženevského nebo Bodamského jezera. U italské varianty se nabízí Lago di Garda nebo Monte Carlo. Tuto otázku budeme řešit až na místě podle aktuální situace. Po dohodě lze vynechat noční přejzd s tím, že by se přespalo někde během cesty, třeba uzmiňovaných jezer (není zahrnuto v ceně). Druhý den dopoledne nebo podle situace příjezd zpět do ČR.

Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Karasín

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Brtnice

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin